चीनमा बिहे नगरी आमा बन्ने चलन बढ्दो

काठमाडौं । चीनको चाङचुङ प्रान्तमा बस्ने ‘गेभिन ये’ले २९ वर्षको उमेरमा आफू आमा बन्ने तर विवाह नगरी नै आमा हुने निर्णय गरेकी हुन् । यद्यपि चीनको वर्तमान कानुनका कारण यो सम्भव भएन, त्यसैले उनी अमेरिका र रसिया गएर आइभिएफको सहयोगमा दुई छोरीलाई जन्म दिइन् ।

सन् २०१७ मा पहिलो बच्चा जन्मिएको थियो । जबकि दोस्रो हालै भएको छ। गेविनलाई सामाजिक सञ्जालमा ‘ये हैयाङ’ नामले चिनिन्छ । चिनियाँ एप डुइनमा उनका ७३ लाख फलोअर्स छन् ।

गेभिन अहिले ३५ वर्षकी एकल आमा हुन्। उनले आफ्नो र छोरीको दिनचर्या सामाजिक सञ्जालमा सेयर गर्छिन्। आफ्नो कस्मेटिक कम्पनीको उत्पादनको बारेमा पनि बताउँछिन्।

गेभिनका फ्यानहरूले उनको जीवनशैली र सुन्दर बच्चाहरूको अतिरिक्त एकल अभिभावकत्वलाई बढावा दिएकोमा उनको प्रशंसा गर्छन्। उनहरूलाई सन्देश दिन्छन् – एक पुरुषको शक्तिशाली आभा, एक महिलाको कोमलता, एक बुबाको जिम्मेवारी र आमाको महानता ‘ यो सबै तपाईंसँग छ।

गेभिन एक्लै होइनन्, बिवाह नगरी आमा बन्ने चलन चीनमा तिव्र गतिमा बढिरहेको छ । समग्रमा, महिलाहरु अब परिवार नियोजन निर्णयहरु र मापदण्डहरु लाई पुनस् परिभाषित गर्न यसमा महिलाको अधिक नियन्त्रण माग गर्दै छन्।

डुइनमा गेभिनका जस्ता दर्जनौं च्यानलहरू छन् जसले एकल मातृत्व र आइभीएफ र महिला स्वतन्त्रताको बारेमा खुलेर कुरा गर्छन्। ३३ वर्षीया सिंगल मदर जिङले सामाजिक मूल्यमान्यतासँग मेल नखाएकाले यी कुराहरू सार्वजनिक नगरिएको बताउँछन्।

चीनमा परम्परागत परिवार प्रणालीलाई आदर्श मानिने भएकोले यो नयाँ प्रवृत्तिप्रति केही मानिसहरू असन्तुष्ट छन्। तर घट्दो जनसंख्याका कारण चीन कमजोर बन्दै गएको देखिन्छ । त्यसैले पनि अहिले राज्यहरूले पनि नरम रुख अपनाइरहेका छन् । यसअघि धेरै सहर र प्रान्तहरूले महिलालाई एकल आमा बनेको सजाय दिइन्थ्यो। उनीहरुलाई जरिवाना गरिएको थियो ।

गत वर्ष चार प्रदेशले विवाह बाहेकको सम्बन्धबाट जन्मिएका बालबालिकाको दर्ता स्वीकृत गरेका छन् । अन्य राज्यले पनि यसका लागि तयारी गरिरहेका छन् । अखिल चाइना वुमेन्स फेडेरेसनका अनुसार देशमा १९.५ मिलियन महिला एकल आमा छन्। यो परिवर्तनले उनीहरूलाई ठूलो राहत दिनेछ।डिसी नेपाल

कमेन्ट गर्नुहोस !

यो समाचार पढेर तपाईलाई कस्तो लाग्यो ?

सम्बन्धित समाचार

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
Close